ITT Cannon, LLC KJB6T15W35JB
KJB6T15W35JB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W35JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W35JB.pdf
Availability of KJB6T15W35JB
QUANTITY
KJB6T15W35JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W35JB
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W35JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W35JB
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W35JB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W35JB Details Description
Related parts for KJB6T15W35JB
SOCKET PCB PLUG-IN 10 CONTACTS datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 40MA SOT-143B datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30MA SOD323 datasheet.pdf