ITT Cannon, LLC KJB6T17F26SB
KJB6T17F26SB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17F26SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17F26SB.pdf
Availability of KJB6T17F26SB
QUANTITY
KJB6T17F26SB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17F26SB
Internal Part NumberEIS-KJB6T17F26SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17F26SB
Related LinksKJB6T1, KJB6T17F26SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17F26SB Details Description
Related parts for KJB6T17F26SB
OSC XO 10.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 2% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SGE-225-2-0590L 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf