ITT Cannon, LLC KJB6T17W26BC
KJB6T17W26BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17W26BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17W26BC.pdf
Availability of KJB6T17W26BC
QUANTITY
KJB6T17W26BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17W26BC
Internal Part NumberEIS-KJB6T17W26BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17W26BC
Related LinksKJB6T1, KJB6T17W26BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17W26BC Details Description
Related parts for KJB6T17W26BC
RES ARRAY 7 RES 56 OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 6.3A 25.7 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC TRANSCODER QUAD ADPCM 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 20KV datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS datasheet.pdf