ITT Cannon, LLC KJB6T17W26BN
KJB6T17W26BN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17W26BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17W26BN.pdf
Availability of KJB6T17W26BN
QUANTITY
KJB6T17W26BN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17W26BN
Internal Part NumberEIS-KJB6T17W26BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17W26BN
Related LinksKJB6T1, KJB6T17W26BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17W26BN Details Description
Related parts for KJB6T17W26BN
IC COUNTER REGISTER 8BIN 16-DIP datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EURO TERM BLK 9POS 5.08MM datasheet.pdf
BATTERY SPRING CONTACT NEG SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
20V NPN high gain transistor IC datasheet.pdf