ITT Cannon, LLC KJB6T17W26JC
KJB6T17W26JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17W26JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17W26JC.pdf
Availability of KJB6T17W26JC
QUANTITY
KJB6T17W26JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17W26JC
Internal Part NumberEIS-KJB6T17W26JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17W26JC
Related LinksKJB6T1, KJB6T17W26JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17W26JC Details Description
Related parts for KJB6T17W26JC
RES SMD 36 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC 12BIT 48LQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INTERFACE PAD FOR SQUARE LED PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 8W datasheet.pdf