ITT Cannon, LLC KJB6T17W26JN
KJB6T17W26JN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17W26JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17W26JN.pdf
Availability of KJB6T17W26JN
QUANTITY
KJB6T17W26JN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17W26JN
Internal Part NumberEIS-KJB6T17W26JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17W26JN
Related LinksKJB6T1, KJB6T17W26JN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17W26JN Details Description
Related parts for KJB6T17W26JN
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 3A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 53MA 56 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 0.0025% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf