ITT Cannon, LLC KJB6T17W26SAL
KJB6T17W26SAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17W26SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17W26SAL.pdf
Availability of KJB6T17W26SAL
QUANTITY
KJB6T17W26SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17W26SAL
Internal Part NumberEIS-KJB6T17W26SAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17W26SAL
Related LinksKJB6T1, KJB6T17W26SAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17W26SAL Details Description
Related parts for KJB6T17W26SAL
VARISTOR CAP FEEDTHRU 14V 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 105MSPS 32LLP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/ORANGE/GREEN datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-BAN PLUG BLK 60" datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf