ITT Cannon, LLC KJB6T19F32JE
KJB6T19F32JE picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19F32JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T19F32JE.pdf
Availability of KJB6T19F32JE
QUANTITY
KJB6T19F32JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19F32JE
Internal Part NumberEIS-KJB6T19F32JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19F32JE
Related LinksKJB6T1, KJB6T19F32JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19F32JE Details Description
Related parts for KJB6T19F32JE
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf