ITT Cannon, LLC KJB6T19F32SC
KJB6T19F32SC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19F32SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T19F32SC.pdf
Availability of KJB6T19F32SC
QUANTITY
KJB6T19F32SC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19F32SC
Internal Part NumberEIS-KJB6T19F32SC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19F32SC
Related LinksKJB6T1, KJB6T19F32SC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19F32SC Details Description
Related parts for KJB6T19F32SC
IDC CABLE- ASS26A/ AE26M / ASS26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
PLUG COVER SHELL SIZE 14 ANODIZE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 600V TO-200AC datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CM RELAY 1 FORM C 24V datasheet.pdf