ITT Cannon, LLC KJB6T19W32BA
KJB6T19W32BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19W32BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T19W32BA.pdf
Availability of KJB6T19W32BA
QUANTITY
KJB6T19W32BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19W32BA
Internal Part NumberEIS-KJB6T19W32BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19W32BA
Related LinksKJB6T1, KJB6T19W32BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19W32BA Details Description
Related parts for KJB6T19W32BA
IC GEODE IA-ON-A-CHIP INT PROC datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC SYNC BATTERY CHARGER 28VQFN datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf