ITT Cannon, LLC KJB6T19W32JB
KJB6T19W32JB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19W32JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T19W32JB.pdf
Availability of KJB6T19W32JB
QUANTITY
KJB6T19W32JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19W32JB
Internal Part NumberEIS-KJB6T19W32JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19W32JB
Related LinksKJB6T1, KJB6T19W32JB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19W32JB Details Description
Related parts for KJB6T19W32JB
SWITCH COAX LTCH SPDT 18GHZ 4.5V datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS .156 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 10K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL UART W/64B FIFO 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
IC PSRAM 16MBIT 70NS 54VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 34MM datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC VCXO 30.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf