ITT Cannon, LLC KJB6T19W35SBL
KJB6T19W35SBL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19W35SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 66POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T19W35SBL.pdf
Availability of KJB6T19W35SBL
QUANTITY
KJB6T19W35SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19W35SBL
Internal Part NumberEIS-KJB6T19W35SBL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19W35SBL
Related LinksKJB6T1, KJB6T19W35SBL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19W35SBL Details Description
Related parts for KJB6T19W35SBL
IC TX/RX RS-232 5V W/SD 18DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 51 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf