ITT Cannon, LLC KJB6T21W41PCL
KJB6T21W41PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T21W41PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T21W41PCL.pdf
Availability of KJB6T21W41PCL
QUANTITY
KJB6T21W41PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T21W41PCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T21W41PCL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T21W41PCL
Related LinksKJB6T2, KJB6T21W41PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T21W41PCL Details Description
Related parts for KJB6T21W41PCL
TRIAC 800V 6A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
DEVICE ADAPTER 18F4220 40DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN 30V 0.05A SOT-363 datasheet.pdf