ITT Cannon, LLC KJB6T21W41SN
KJB6T21W41SN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T21W41SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/SCKT
Datasheet Download
KJB6T21W41SN.pdf
Availability of KJB6T21W41SN
QUANTITY
KJB6T21W41SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T21W41SN
Internal Part NumberEIS-KJB6T21W41SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T21W41SN
Related LinksKJB6T2, KJB6T21W41SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T21W41SN Details Description
Related parts for KJB6T21W41SN
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 140MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 600 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.25A SOT89 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf