ITT Cannon, LLC KJB6T23F21JN
KJB6T23F21JN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F21JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F21JN.pdf
Availability of KJB6T23F21JN
QUANTITY
KJB6T23F21JN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F21JN
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F21JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F21JN
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F21JN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F21JN Details Description
Related parts for KJB6T23F21JN
INDUCTOR KIT 1008 SERIES 270 PC datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL 40.0KHZ STR datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 54BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T SOLDER LUG datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf