ITT Cannon, LLC KJB6T23F21PC
KJB6T23F21PC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F21PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F21PC.pdf
Availability of KJB6T23F21PC
QUANTITY
KJB6T23F21PC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F21PC
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F21PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F21PC
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F21PC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F21PC Details Description
Related parts for KJB6T23F21PC
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL BCD W/END 0-9 datasheet.pdf
MONITOR CONTINUOUS WORKSTATION datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 9pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE10 datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL PREC 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf