ITT Cannon, LLC KJB6T23F53HB
KJB6T23F53HB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F53HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F53HB.pdf
Availability of KJB6T23F53HB
QUANTITY
KJB6T23F53HB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F53HB
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F53HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F53HB
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F53HB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F53HB Details Description
Related parts for KJB6T23F53HB
IC ADC 12BIT SGL 20MSPS 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 200K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VCXO CLK JITTER ATTEN 20-SOIC datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf