ITT Cannon, LLC KJB6T23F53HB
KJB6T23F53HB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F53HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F53HB.pdf
Availability of KJB6T23F53HB
QUANTITY
KJB6T23F53HB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F53HB
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F53HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F53HB
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F53HB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F53HB Details Description
Related parts for KJB6T23F53HB
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 7.5MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf