ITT Cannon, LLC KJB6T23F53HN
KJB6T23F53HN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F53HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F53HN.pdf
Availability of KJB6T23F53HN
QUANTITY
KJB6T23F53HN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F53HN
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F53HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F53HN
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F53HN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F53HN Details Description
Related parts for KJB6T23F53HN
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Lighting 8-PDIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
PANEL FRONT OR REAR 3UX84HP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf