ITT Cannon, LLC KJB6T23F53PDL
KJB6T23F53PDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F53PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F53PDL.pdf
Availability of KJB6T23F53PDL
QUANTITY
KJB6T23F53PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F53PDL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F53PDL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F53PDL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F53PDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F53PDL Details Description
Related parts for KJB6T23F53PDL
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MAC CTRLR 32BIT 128-LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.900" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 8POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf