ITT Cannon, LLC KJB6T23F53SCL
KJB6T23F53SCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F53SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F53SCL.pdf
Availability of KJB6T23F53SCL
QUANTITY
KJB6T23F53SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F53SCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F53SCL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F53SCL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F53SCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F53SCL Details Description
Related parts for KJB6T23F53SCL
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
EVAL KIT DS8005 datasheet.pdf
GIGABIT SINGLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 400A DO200 datasheet.pdf
PAC-CMLX-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf