ITT Cannon, LLC KJB6T23F53SD
KJB6T23F53SD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F53SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F53SD.pdf
Availability of KJB6T23F53SD
QUANTITY
KJB6T23F53SD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F53SD
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F53SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F53SD
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F53SD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F53SD Details Description
Related parts for KJB6T23F53SD
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC VOLT TRANSLATOR SNGL 6-DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf