ITT Cannon, LLC KJB6T23F53SN
KJB6T23F53SN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F53SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F53SN.pdf
Availability of KJB6T23F53SN
QUANTITY
KJB6T23F53SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F53SN
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F53SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F53SN
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F53SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F53SN Details Description
Related parts for KJB6T23F53SN
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC MPU DETECT RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 657MA 425 MOHM datasheet.pdf