ITT Cannon, LLC KJB6T23F55BC
KJB6T23F55BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F55BC.pdf
Availability of KJB6T23F55BC
QUANTITY
KJB6T23F55BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55BC
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55BC
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55BC Details Description
Related parts for KJB6T23F55BC
IC DESERIALIZER HD/SD SDI 48-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MULTIMEDIA CABLE, M1700SS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
HVS-HE.5.STI.SC datasheet.pdf
100UF 400V 25X40MM 105C 10000H datasheet.pdf