ITT Cannon, LLC KJB6T23F55BN
KJB6T23F55BN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F55BN.pdf
Availability of KJB6T23F55BN
QUANTITY
KJB6T23F55BN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55BN
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55BN
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55BN Details Description
Related parts for KJB6T23F55BN
IC REG BUCK BOOST 5V 1.6A 10SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 220MA 2.06 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf