ITT Cannon, LLC KJB6T23F55SA
KJB6T23F55SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F55SA.pdf
Availability of KJB6T23F55SA
QUANTITY
KJB6T23F55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55SA
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55SA
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55SA Details Description
Related parts for KJB6T23F55SA
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
IC NVSRAM 16KBIT 200NS 24EDIP datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 5X6 datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 2% 100V 1812 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.1A SMINI6 datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.8A 112 MOHM SMD datasheet.pdf
FPA/C 697 MDL740 1.5M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf