ITT Cannon, LLC KJB6T23F55SBL
KJB6T23F55SBL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F55SBL.pdf
Availability of KJB6T23F55SBL
QUANTITY
KJB6T23F55SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55SBL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55SBL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55SBL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55SBL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55SBL Details Description
Related parts for KJB6T23F55SBL
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2.5A DO201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 28AWG BLK 300' datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf