ITT Cannon, LLC KJB6T23F55SCL
KJB6T23F55SCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F55SCL.pdf
Availability of KJB6T23F55SCL
QUANTITY
KJB6T23F55SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55SCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55SCL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55SCL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55SCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55SCL Details Description
Related parts for KJB6T23F55SCL
CONVERTER DC/DC 15V 30W OUT datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 2.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC REG 5V 1000MA R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 55W datasheet.pdf