ITT Cannon, LLC KJB6T23M53HA
KJB6T23M53HA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23M53HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23M53HA.pdf
Availability of KJB6T23M53HA
QUANTITY
KJB6T23M53HA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23M53HA
Internal Part NumberEIS-KJB6T23M53HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23M53HA
Related LinksKJB6T2, KJB6T23M53HA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23M53HA Details Description
Related parts for KJB6T23M53HA
THERMISTOR 330 OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG WHT SHLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 6POS datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL 800MHZ datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf