ITT Cannon, LLC KJB6T23M53PAL
KJB6T23M53PAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23M53PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23M53PAL.pdf
Availability of KJB6T23M53PAL
QUANTITY
KJB6T23M53PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23M53PAL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23M53PAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23M53PAL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23M53PAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23M53PAL Details Description
Related parts for KJB6T23M53PAL
SWITCH SPST GOLD 7 SEC 50V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
MICRODAA VOICE DATA/FAX 42-QFN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf