ITT Cannon, LLC KJB6T23M55SA
KJB6T23M55SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23M55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23M55SA.pdf
Availability of KJB6T23M55SA
QUANTITY
KJB6T23M55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23M55SA
Internal Part NumberEIS-KJB6T23M55SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23M55SA
Related LinksKJB6T2, KJB6T23M55SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23M55SA Details Description
Related parts for KJB6T23M55SA
BATTERY PACK NIMH 7.2V 6500 MAH datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 17.5A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
SGE1510-4-0610L-3000MQD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 20MA 108 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES 517K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf