ITT Cannon, LLC KJB6T23W21JC
KJB6T23W21JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W21JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23W21JC.pdf
Availability of KJB6T23W21JC
QUANTITY
KJB6T23W21JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W21JC
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W21JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W21JC
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W21JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W21JC Details Description
Related parts for KJB6T23W21JC
IC DUAL 18-BIT AUDIO DAC 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.880" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 229 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.05W CST3 datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F M3 datasheet.pdf