ITT Cannon, LLC KJB6T23W21JD
KJB6T23W21JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W21JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23W21JD.pdf
Availability of KJB6T23W21JD
QUANTITY
KJB6T23W21JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W21JD
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W21JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W21JD
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W21JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W21JD Details Description
Related parts for KJB6T23W21JD
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 30MA 1.45 OHM datasheet.pdf
SENSOR ABSOLUTE 0-15PSIA SMT datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=350M datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 4 COIL 500UH SMD datasheet.pdf
COPPR PARA SPLICE CMA 200000-240 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 7A 120/240VAC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf