ITT Cannon, LLC KJB6T23W21JN
KJB6T23W21JN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W21JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23W21JN.pdf
Availability of KJB6T23W21JN
QUANTITY
KJB6T23W21JN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W21JN
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W21JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W21JN
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W21JN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W21JN Details Description
Related parts for KJB6T23W21JN
IC REG BCK ADJ 1.5A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 500MA 12V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.64A 180 MOHM datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
G5 ETHERCAT SERVO DRIVE 5KW 40 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.9A 326 MOHM SMD datasheet.pdf