ITT Cannon, LLC KJB6T23W21PE
KJB6T23W21PE picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W21PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23W21PE.pdf
Availability of KJB6T23W21PE
QUANTITY
KJB6T23W21PE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W21PE
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W21PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W21PE
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W21PE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W21PE Details Description
Related parts for KJB6T23W21PE
IDC CABLE - MSC10K/MC10G/MCS10K datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 4GB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G 20MA datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf