ITT Cannon, LLC KJB6T23W53AD
KJB6T23W53AD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W53AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23W53AD.pdf
Availability of KJB6T23W53AD
QUANTITY
KJB6T23W53AD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W53AD
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W53AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W53AD
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W53AD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W53AD Details Description
Related parts for KJB6T23W53AD
SWITCH DIP 9POS TOP FLUSH datasheet.pdf
SWITCH LEVER SEALED 10A SS TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 32.5VC DO15 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT666 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR RF2374 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY 213 NM NF datasheet.pdf
CBL TIE HLDR ARROW MNT NATURAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf