ITT Cannon, LLC KJB6T23W55HA
KJB6T23W55HA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W55HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23W55HA.pdf
Availability of KJB6T23W55HA
QUANTITY
KJB6T23W55HA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W55HA
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W55HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W55HA
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W55HA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W55HA Details Description
Related parts for KJB6T23W55HA
IC FLASH 1MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 250MA SOD323 datasheet.pdf
IC FIELD SENSOR W/MAGN SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf