ITT Cannon, LLC KJB6T23W55HB
KJB6T23W55HB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W55HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23W55HB.pdf
Availability of KJB6T23W55HB
QUANTITY
KJB6T23W55HB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W55HB
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W55HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W55HB
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W55HB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W55HB Details Description
Related parts for KJB6T23W55HB
TIE PAN TY PSHMNT 7.8" datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12POS GOLD PCB datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
IC SWITCH HISIDE SMART TO220-7 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 RW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMAJ datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
UL CLASS RK-5 TIME DELAY datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf