ITT Cannon, LLC KJB6T25W35PBL
KJB6T25W35PBL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T25W35PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 128POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T25W35PBL.pdf
Availability of KJB6T25W35PBL
QUANTITY
KJB6T25W35PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T25W35PBL
Internal Part NumberEIS-KJB6T25W35PBL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T25W35PBL
Related LinksKJB6T2, KJB6T25W35PBL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T25W35PBL Details Description
Related parts for KJB6T25W35PBL
BLADE SLOTTED 2.5MM/4MM 4.72" datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSSOP datasheet.pdf
CONNECTOR FOR POWER CABLE datasheet.pdf
CABLE STR FMALE-R/A MALE 4POS 2M datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CGRID SR VT PN 675290MM AUG 8CKT datasheet.pdf