ITT Cannon, LLC KJB6T25W35PD
KJB6T25W35PD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T25W35PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 128POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T25W35PD.pdf
Availability of KJB6T25W35PD
QUANTITY
KJB6T25W35PD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T25W35PD
Internal Part NumberEIS-KJB6T25W35PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T25W35PD
Related LinksKJB6T2, KJB6T25W35PD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T25W35PD Details Description
Related parts for KJB6T25W35PD
IC CTRLR DC/DC 4-CHAN 20-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
VARISTOR 505V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 280MA 2.33 OHM datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 500MM X 1500MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf