ITT Cannon, LLC KJB6T25W61HC
KJB6T25W61HC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T25W61HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T25W61HC.pdf
Availability of KJB6T25W61HC
QUANTITY
KJB6T25W61HC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T25W61HC
Internal Part NumberEIS-KJB6T25W61HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T25W61HC
Related LinksKJB6T2, KJB6T25W61HC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T25W61HC Details Description
Related parts for KJB6T25W61HC
RACK STEEL 23.6X23X49.3 BLK datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DIG W/LED DVR 40-DIP datasheet.pdf
IC QUAD RS485 DIFF DVR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 20A 8SOIC datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 128 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 70POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
TOOL, INSERTION datasheet.pdf
47UF 63V 8X18MM 125C 4000H datasheet.pdf