ITT Cannon, LLC KJB6T25W61PCL
KJB6T25W61PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T25W61PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T25W61PCL.pdf
Availability of KJB6T25W61PCL
QUANTITY
KJB6T25W61PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T25W61PCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T25W61PCL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T25W61PCL
Related LinksKJB6T2, KJB6T25W61PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T25W61PCL Details Description
Related parts for KJB6T25W61PCL
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.7V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
MC6 24VDC RLY SFTY CONT W/PWR-1 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
762 TB SOCKET VER 3/TAIL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf