ITT Cannon, LLC KJB7T11F35BB
KJB7T11F35BB picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T11F35BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
KJB 13C 13#22D SKT J/N RECP
Datasheet Download
KJB7T11F35BB.pdf
Availability of KJB7T11F35BB
QUANTITY
KJB7T11F35BB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T11F35BB
Internal Part NumberEIS-KJB7T11F35BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T11F35BB
Related LinksKJB7T1, KJB7T11F35BB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T11F35BB Details Description
Related parts for KJB7T11F35BB
MOSFET N-CH 60V 50A TO-220AB datasheet.pdf
DIODE VARACTOR RF SOD-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK-HDBNC JACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 15A datasheet.pdf
MICRO 15C S 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf
MODULE DIODE 400V 195A INTAPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf