ITT Cannon, LLC KJB7T11W35SEL
KJB7T11W35SEL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T11W35SEL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T11W35SEL.pdf
Availability of KJB7T11W35SEL
QUANTITY
KJB7T11W35SEL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T11W35SEL
Internal Part NumberEIS-KJB7T11W35SEL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T11W35SEL
Related LinksKJB7T1, KJB7T11W35SEL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T11W35SEL Details Description
Related parts for KJB7T11W35SEL
IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96CKT datasheet.pdf
LXB 15.00/04/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf