ITT Cannon, LLC KJB7T15F18JE
KJB7T15F18JE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15F18JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15F18JE.pdf
Availability of KJB7T15F18JE
QUANTITY
KJB7T15F18JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15F18JE
Internal Part NumberEIS-KJB7T15F18JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15F18JE
Related LinksKJB7T1, KJB7T15F18JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15F18JE Details Description
Related parts for KJB7T15F18JE
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 62PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
ACCESSORY BACKSHELL FHT 3308 PR datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS IN-LINE datasheet.pdf