ITT Cannon, LLC KJB7T15F18SCL
KJB7T15F18SCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15F18SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15F18SCL.pdf
Availability of KJB7T15F18SCL
QUANTITY
KJB7T15F18SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15F18SCL
Internal Part NumberEIS-KJB7T15F18SCL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15F18SCL
Related LinksKJB7T1, KJB7T15F18SCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15F18SCL Details Description
Related parts for KJB7T15F18SCL
FIXED IND 4.7UH 136MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 5.5MHZ TO220-5 datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 JMPR 102LGT TYPE D 4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIRC-O-GIDE SNAP 0.6" 0.524 BK datasheet.pdf