ITT Cannon, LLC KJB7T15F18SCL
KJB7T15F18SCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15F18SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15F18SCL.pdf
Availability of KJB7T15F18SCL
QUANTITY
KJB7T15F18SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15F18SCL
Internal Part NumberEIS-KJB7T15F18SCL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15F18SCL
Related LinksKJB7T1, KJB7T15F18SCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15F18SCL Details Description
Related parts for KJB7T15F18SCL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
INSULATOR MICA 1.300X.810"D PLAS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 12.5"L X 10.72"W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
BUSHING 0.250" NYLON BLACK datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf