ITT Cannon, LLC KJB7T15F19JA
KJB7T15F19JA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15F19JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T15F19JA.pdf
Availability of KJB7T15F19JA
QUANTITY
KJB7T15F19JA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15F19JA
Internal Part NumberEIS-KJB7T15F19JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15F19JA
Related LinksKJB7T1, KJB7T15F19JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15F19JA Details Description
Related parts for KJB7T15F19JA
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 13PS 1.25MM VERT T/H datasheet.pdf
RES 510 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf