ITT Cannon, LLC KJB7T15F35HE
KJB7T15F35HE picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15F35HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T15F35HE.pdf
Availability of KJB7T15F35HE
QUANTITY
KJB7T15F35HE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15F35HE
Internal Part NumberEIS-KJB7T15F35HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15F35HE
Related LinksKJB7T1, KJB7T15F35HE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15F35HE Details Description
Related parts for KJB7T15F35HE
IC OPAMP CFA 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.70 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 3.43MM datasheet.pdf
RES 243.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf