ITT Cannon, LLC KJB7T15F35PCL
KJB7T15F35PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15F35PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T15F35PCL.pdf
Availability of KJB7T15F35PCL
QUANTITY
KJB7T15F35PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15F35PCL
Internal Part NumberEIS-KJB7T15F35PCL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15F35PCL
Related LinksKJB7T1, KJB7T15F35PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15F35PCL Details Description
Related parts for KJB7T15F35PCL
CONN SPRING 34POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR RED datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
PMU+CHGR+8 LDO+1 BUCK 30USMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1.25K OHM 50W datasheet.pdf